از چه پکینگی در برج خنک کننده خود استفاده کنیم؟

پکینگ از مهم ترین و بنیادی ترین قطعات برج خنک کننده است. قبل از این که بررسی انواع آن ها بپردازیم بهتر است به صورت خلاصه با عملکرد برج خنک کننده آشنا شویم. برج خنک کننده برای خنک کردن یک محیط، مثل خانه، هتل یا شرکت ها و اداره جات استفاده می شوند. علاوه بر این ها از این دستگاه ها برای دور کردن گرمای اضافه تولید شده در بعضی کارگاه ها، کارخانه ها و نیروگاه ها هم استفاده می شود.

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که آب گرم شده در خانه یا نیروگاه به برج خنک کننده انتقال می یابد. در آنجا آب با هوا تماس پیدا میکند و خنک می شود و دوباره به سیکل خنک کننده خود بر می گردد. پکینگ ابزاری است که برخورد آب و هوا را میسر می کند و این کارا را به وسیله افزایش سطح و زمان برخورد آب و هوا انجام می دهد. هرچه این دو عامل، یعنی سطح برخورد آب و هوا و زمان برخورد آب و هوا بیشتر شود؛ بازده کل برج خنک کننده بیشتر می شود. طراحی پکینگ ها هم همه بر این اساس است که این دو فاکتور را افزایش دهند.

در مدل های قدیمی تر برج خنک کننده، اصلا چیزی به نام پکینگ وجود نداشت. آب توسط چندین وسیله ی دوش مانند به هوای خنک پاشیده می شد تا دمای خود را کاهش دهد. مشخص است که این برج های خنک کننده بازدهی خیلی پایینی داشتند. چرا که زمانی که در این سیستم، آب و هوا، با هم در تماس بودند بسیار کم بود و آب فرصت کافی نداشت تا گرمای خود را به هوا منتقل کند.

بعد از مدتی از تخته های باریکی استفاده میشد تا آب در هنگام پاشش به پایین آن ها را خیس کند و در این حالت آب زمان بیشتری در تماس با هوا قرار می گرفت. ولی در این روش بعد از مدتی مشکل رسوب آب بر روی چوب ها و گاها رشد جلبک ها، مانع عملکرد مناسب برج خنک کننده می شد. بعد از این کم کم پای پکینگ های پلاستیکی به میان آمد که امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با این پکینگ ها و پکینگ های نت اسپلش بیشتر آشنا می شویم.

برای اطلاع بیشتر از برج خنک کننده پیام سرما با ما در تماس باشید