مشخصات و نحوه کارکرد برج خنک کننده جریان مخالف + مزایا و معایب

نحوه عملکرد و سازوکار برج کننده جریان مخالف

برج خنک کننده جریان مخالف (Counter Flow) یا کولینگ تاور کانترفلو برای خنک کردن آب مورد نیاز دستگاه‌ها در صنایع مختلف به کار می‌رود. همانطور که از اسم آن مشخص است جریان حرکت آب و هوا مخالف یکدیگر است.

برج خنک ککنده جریان مخالف

در کولینگ تاور جریان مخالف جریان آب از بالا توسط پمپ و نازل‌های مخصوص به سمت پایین بر روی پکینگ‌ها (سطوح خنک کننده) انجام می‌شود که امکان عبور جریان هوا را نیز فراهم می‌کنند. از طرفی در قسمت پایین و داخل منفذ مکش هوا نیز فن قدرتمندی وجود دارد که جریان هوا را به سمت بالا می‌راند. در نتیجه برخورد قطرات آب با مولکول‌های هوا، حرارت خود را از دست داده و خنک‌تر می‌شوند. این نوع برج خنک کننده در انتقال حرارت و کم کردن دمای آب راندمان بالایی دارد.

برج خنک کننده جریان مخالف بسته به نیاز مشتری و ظرفیت آن با متریال‌های مختلفی مثل فایبرگلاس (نوعی کامپوزیت)، فلز، بتن، ورقه گالوانیزه و غیره ساخته می‌شوند. به دلیل نوع سازوکار این نوع برج‌ها، امکان خروج قطرات آبی که در اثر برخورد مولکول‌های هوا به بالا پرتاب می‌شوند زیاد است. به همین دلیل در بالای برج قطره گیر (Drift Eliminator) نصب می‌کنند تا این قطرات آب به دام افتاده و مصرف آب در حد بهینه باشد.

 

 

انواع برج خنک کننده جریان مخالف

به طور کلی برج‌های خنک کننده جریان مخالف برحسب نوع سازوکار به سه دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • برج خنک کننده کانترفلو مدار باز مرطوب: این مدل بسته به شکل ساخت و نحوه کارکرد سیستم توزیع آب به دو دسته مجزا تقسیم بندی می‌شوند:

 • برج خنک کننده کانترفلو مکعبی: این نوع ساختار بیشترین میزان کاربرد را دارد که ظاهر مکعبی شکل دارد. سیستم پاشش آب به شکل ثابت و پیوسته است.

 • برج خنک کننده کانترفلو مخروطی: این نوع برج خنک کننده که به مدل استوانه‌ای یا مدور هم شناخته می‌شود یکی از قدیمی‌ترین انواع مدل‌های کولینگ تاور کانترفلو محسوب می‌شود. معمولا این نوع برج خنک کننده جریان مخالف برای خنک کردن کندانسور چیلر تراکمی و جذبی به کار می‌رود. سیستم هوادهی بسیار قدرتمندی دارند به همین دلیل هوای مکش شده توسط فن یا پروانه داخل برج به خوبی گردش پیدا می‌کند.

 • برج خنک کننده جریان مخالف مدار بسته خشک: در این مدل همیشه سیستم فعال مکنده هوا برای وارد کردن هوا و دمنده برای ارسال هوای مکش شده به سمت قطرات آب در جهت مخالف دارد. کاربرد این نوع برج فقط در برخی صنایع خاص است.

 • برج خنک کننده کانترفلو مدار بسته هیبریدی: برج خنک کننده کانترفلو مدار بسته هیبریدی یا ترکیبی مصرف آب بسیار کمی دارند و رسوب و گرفتگی در مدار آبرسانی آن رخ نمی‌دهد. معمولا در بین مدل‌هایی که معرفی کردیم، این مدل بیشترین راندمان یا بازدهی را دارد.

عملکرد برح خنک کننده جریان مخالف

مزایا و معایب کلی برج‌های خنک کننده جریان مخالف یا کانترفلو

همه برج‌های خنک کننده یا کولینگ تاورها مزایا و معایب خاص خود را دارند و نوع جریان مخالف هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به مزایا و معایب کلی این نوع برج‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایا:

 1. آب و هوا بیشترین تماس را با هم دارند به همین دلیل دمای آب تا 3 درجه بالاتر از دمای محیط خنک می‌شود

 2. دفع حرارت آب به خوبی صورت می‌گیرد

 3. بیشترین میزان بازدهی در بین برج‌های خنک کننده مختلف را دارد

 4. احتمال رسوب گرفتن لوله‌ها در آن بسیار کم است

 5. با داشتن تجهیزات قطره گیر در بالای برج امکان بیرون پریدن قطرات آب به حداقل مقدار ممکن می‌رسد

 6. در مدل‌های با کیفیت آن، بدنه از کامپوزیت ساخته می‌شود و بخش ساپورت‌ها از فلز گالوانیزه است. به همین دلیل برج خنک کننده جریان مخالف در برابر رطوبت، نور خورشید و ضربه دیدن بسیار مقاوم است.

 7. فن این نوع برج‌ها از تیغه‌های فایبرگلاس یا آلومینیومی ساخته می‌شود که هم وزن سبکی دارند و هم در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی نمی‌شوند و نیاز به تعمیر پیدا نمی‌کنند.

معایب:

 1. نصب این نوع برج‌ها در تعداد زیاد مشکل درست می‌کند و فضای زیادی می‌خواهد چون باید بین هر دو برج خنک کننده فاصله‌ای به اندازه نصف دستگاه وجود داشته باشد.

 2. پاشش آب و مکش هوا در برج خنک کننده جریان مخالف صدای زیادی تولید می‌کند که عامل مزاحمت برای کارکنان و پرسنل خواهد بود.

 3. نگهداری و تعمیرات این نوع برج‌ها نیاز به تکنسین کاملا حرفه‌ای و متخصص دارد که طبیعتا هزینه را بالاتر می‌برد.

برای اطلاع بیشتر از برج خنک کننده پیام سرما با ما در تماس باشید