برج خنک کننده فایبر گلاس

برجهای خنک کن فایبر گلاس مکعبی سری Counter flow cooling Tower CM

برج خنک مدل CM بر اساس آخرین استانداردهای جهانی برج خنک(CTI) و کارکرد در شرایط عادی و سخت ( تابش آفتاب، محیط غبار آلود و آلوده، آب گردشی با سختی و آلودگی بالا و…) طراحی و ساخته شده است و با نظارت کارشناسان این شرکت و آموزش کاربران جهت استفاده بهینه در محل نصب و راه اندازی میگردد. برجهای خنک کن مدل CM از نوع جریان مخالف (Counterflow)و بصورت چهار گوش Rectangular)طراحی شده است. استفاده از روش مهندسی ارزش در طراحی و رعایت اصول نوین برجهای خنک کن قیمت استثنایی این دستگاه را باحفظ کیفیت بالا امکان پذیر ساخته است.
نحوه عملکرد برجهای خنک کن جریان مخالف یا سری
در برجهای خنک کن Counterflow جریان آب اسپری شده بر روی سطوح تبخیر با پکینگها و هوای ورودی به برج توسط فن در خلاف جهت هم هستند.
از اینرو این برجها بدین نام معرفی شده اند.
همانطور که در شکل نشان داده شده است آب گرم ورودی توسط نازل های اسپری آب بر روی سطوح تبخیر پاشیده شده و از طرف دیگر هوا توسط فن از قسمت لوورها وارد دستگاه می شود و از بین سطوح تبخیر عبور می کند. در اینجا تبادل حرارات بين هوا و آب صورت گرفته و لایه های روی آب با گرفتن گرمای نهان تبخیر از لایه های زیرین باعث خنک شدن آب گرم ورودی می شود. بنابر این آب تبخیر شده رطوبت هوای ورودی را افزایش داده و به حالت اشباع می رساند. مقداری از قطرات آب اسپری شده که تمایل دارند به همراه هوا از برج خارج گردند، توسط قطره گیرهایی که در بالای لوله های توزیع آب گرم نصب شده به درون برج خنک کن برگردانده می شود. برجهای خنک کن جریان مخالف به دو صورت جریان مکشی (Draft Induced) و جریان دمشی (Forced Draft) ساخته می شوند.

قطعات مورد استفاده در برجهای خنک کن سری CM

در ادامه توضیحات مختصری از قطعات بکار رفته در برجهای خنک کن سری و همچنین مشخصات عملکردی، جهت آشنایی بیشتر ارائه خواهد شد. قطعات اصلی مورد استفاده در برجهای شامل الکترو موتور، گیر بکس، فن محوری فایبر گلاس، قطره گیر، نازل اسپری آب، پکینگ و لوور ورودی هوا ساخت شرکتهای معتبر می باشد. کلیه قطعات شامل گارانتی ۲۴ ماه از زمان تحویل بوده و بدنه دستگاه شامل گارانتی ۶۰ ماه از زمان تحویل میباشد.
گارانتی عملکرد برجهای خنک کن سری در صورت استفاده از پکینگهای Film حداکثر ۱۸ ماه از زمان تحویل در صورت استفاده از پکینگهای ضد رسوب ۲۴ ماه در نظر گرفته شد است.

سازه و بدنه

قطعات سازه و بدنه برجهای خنک کن سری CM شامل حوضچه آب سرد، ستونها، فریم لوورها، پنل های بدنه و فن دک برج خنک کن از موارد کامپوزیتی تهیه شده است. کامپوزیت مورد استفاده در برج خنک کن از فایبر گلاس با ترکیب ژل کوت پلی استر غیر اشباع ایزوفتالیک ( لایه رویی دارای پوشش رنگی و مقاوم در برابر نفوذ آب و خوردگی و اشعه UV) انواع الیاف شیشه متناسب با نوع قطعه و رزین پلی استر غیر اشباع ایزوفتالیک با گرید ویژه برج خنک کن ( مقاوم در برابر اشعه UV و مقاوم در برابر نفوذ آب ) تشکیل شده است. در مواقع خاص بنابر سفارش از رزین های مقاوم در برابر آتش سوزی استفاده می شود. حوضچه دستگاه و فن استک آن بصورت یکپارچه بوده و پنل های بدنه بصورت مجزا بر روی ستونها نصب میگردد. این مساله تعمیرات و جابجایی آسان برج خنک کن را در شرایط اضطراری فراهم می آورد. ضخامت ستونها تا mm12 ضخامت حوضچه و فن استک تا mm10 و ضخامت پنل های بدنه تا mm6 میباشد. نردبان و ساپورتهای داخلی جهت نشیمن پکینگ، لوله و قطره گیرها از ورق گالوانیزه گرم خم شده با ضخامت mm5/2 تهیه شده است. شاسی موتور و گیربکس ورق گالوانیزه گرم خم شده با ضخامت 5mm است. معمولا برجهای خنک کن سری CM در کارخانه مونتاژ کامل شده و به محل نصب ارسال میگردد. در شرایط خاص امکان مونتاژ در محل نیز میسر می باشد.

پکينگ (سطوح تبخير)

سطوح تبخير با پکينگهاي برج خنک کن مهمترين قطعه جهت تبادل حرارت و يا بعبارتي بعنوان قلب برجهاي خنک کننده بحساب مي آيند. انتخاب دقيق پکينگ برج خنک کن براساس کيفيت آب، نوع صنعت و آلودگي محيط اطراف صورت مي پذيرد. در صورت بالا بودن کيفيت آب (با سختي کمتر از ppm120 ) و همچنين پايين بودن ميزان آلودگي محيط از پکينگهاي Film Fill استفاده مي شود در پکينگهاي Film ، قطرات آب بر روي ورقهاي پکينگ تشکيل يک لايه يا Film آب مي دهند. هوايي که از لابلاي فضاي پکينگ عبور مي کند باعث تبخير سطحي لايه رويي Film آب شده و لايه رويي آب با گرفتن انرژي و گرماي نهان تبخير از لايه زيرين تبخير شده و منجر به خنک شدن آب مي گردد. بنابراين در شرايطي که سختي آب بالا باشد و يا فضاي محيط اطراف آلوده باشد اين نوع پکينگ به سرعت دچار گرفتگي و افت شديد راندمان مي گردد. پکينگهاي Film مورد استفاده (ساخت ايران ) مدل 12CF با گام mm12 و مدل 19CF با گام mm19 و هردو با شيارهاي مورب ميباشند. جنس ورقهاي بکار رفته از PP فرم شده از موارد مرغوب و درجه يک و به رنگ مشکي با ضخامت ??? تا ??? ميکرون و قابل شستشو با اسيد بوده و در برابر اشعه خورشيد مقاومت بالايي دارد. مقاومت دمايي پکينگهاي مورد استفاده در برج خنک کن CM تا C80 مي باشد. اتصال ورقهاي پکينگ PP به روش جوش حرارتي بوده و لذا از استحکام بالايي برخوردار است. عمر بالا، نرمي و انعطاف پذيري، افت فشار پايين و برگشت پذيري به محيط زيست از ديگر خود پکينگهاي PP مي باشد.

فن محوری

بمنظور عبور هوا از میان پکینگهای برج خنک کن از فن استفاده میشود . در برجهای خنک کن CM از فن محوری با پره های فایبر گلاس (FRP) با مقطع آیرودینامیک Airfoil (در چهار نوع پروفیلHigh Speed Low Noise Super LOW Noise . Ultra Low Noise) وهاب گالوانیزه گرم با اتصالات استیل ضد زنگ ۳۱۶SS استفاده میشود . این پره ها دارای قابلیت تنظیم زاویه و افزایش هوادهی فن بوده و لبه آن جهت مقاومت در برابر سایش با استفاده از رزین های ضد سایش تقویت شده است. مهمترین مزیت پره های FRP, وزن کم ، راندمان بالا، عمر بیشتر و صدای کمتر میباشد.
لوور ورودی هوا
لوور در قسمت ورودی هوا به برج خنک کن نصب میگردد و جهت جلوگیری از پاشش آب به بیرون از دستگاه ، جلوگیری از ورود گرد و خاک به دستگاه و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به آب سرد درون حوضچه استفاده میشود . در برج خنک کن CM با توجه به شرایط سخت محیطی و کارکرد دستگاه ، از لوور های لانه زنبوری از جنس PP استفاده شده است. لوور مورد استفاده مدل Al۶۳ (ساخت المان ) از جنس PP فرم شده میباشد . اتصال ورق های Al۶۳ به روش جوش حرارتی بوده و لذا از استحکام بالایی برخوردار است از دیگر خواص این نوع لوور مقاومت حرارتی تا دمای ۸۰ بدون تغییر شکل ، مقاومت در برابر خوردگی است. در شرایط خاص از لوورهای پروفیلی از جنس PP یا گالوانیزه گرم یا لوور فایبر گلاس استفاده میشود. نازل اسپری آب
یکی از قطعاتی که تاثیر مستقیم بر راندمان برجهای خنک کن دارد نازلهای توزیع آب می باشد. در برج خنک کن CM جهت توزیع و اسپری کردن آب از نازلهای ضد رسوب و گرفتگی با مقطع پاشش مربعی از جنس PP ساخت مدل Dek Spray استفاده میشود که توسط یک بست کمربندی از جنس PP بر روی لوله توزیع آب نصب می گردد. استفاده از این نوع نازل منجر به کوچکتر شدن ابعاد برج خنک کن و بالا رفتن راندمان آن نسبت به سایر انواع مشابه می گردد نازل Dek Spray مقاوم در برابر اشعه UV مقاوم در برابر خوردگی، دارای قابلیت شستشوو اسید شویی ، مقاوم تا دمای c۸۰ بدون تغییر شکل بوده و به طبیعت برگشت پذیر می باشد.

پکینگ ( سطوح تبخیر)

Splash Fill
سطوح تبخیر یا پکینگهای برج خنک کن مهمترین قطعه جهت تبادل حرارت و یا بعبارتی بعنوان قلب برجهای خنک کننده بحساب می آیند. انتخاب دقيق پکینگ برج خنک کن بر اساس کیفیت آب ، نوع صنعت والودگی محیط اطراف صورت می پذیرد. در صورت آلودگی هوای محیط و همچنین سختی بالای آب (تا
ppm2000) و وجود ذرات رسوب زا،از پکینگ Splash استفاده می شود. در پکینگهای ضد رسوب Splash ، قطرات آب پس از برخورد به پکینگ ریزتر می شوند و در مجاورت با جریان هوای عبوری ، عمل تبادل حرارت و تبخیر سطحی قطرات صورت گرفته که در نهایت خنک شدن آب را بهمراه خواهد داشت. با توجه به اینکه در پکینگهای Splash ، فیلم آب بر روی پکینگ تشکیل نمیشود ، در نتیجه ذرات سخت و یا آلودگی محیط اطراف ایجاد رسوب نمی کنند. این مساله باعث ثابت بودن راندمان دستگاه در طول مدت زمان کارکرد دستگاه و در نتیجه کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات میشود. پکینگهای ضد رسوب Splash مورد استفاده ( ساخت آلمان از نوع Trickle مدل 20NC با شیار های مورب و گام mm20 و مدل25 VC با شیارهای عمودی و گام mm25می باشد . از دیگر خواص این نوع پکینگ ، مقاومت حرارتی تا دمای ۸۰ بدون تغییر شکل ، مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید بدون شکنندگی و پودر شدن ، مقاومت در برابر خوردگی، ضخامت mm2و قابلیت شستشو با اسید میباشد جنس پکینگ ها از pp تزریق شده از مواد مرغوب و درجه یک و به رنگ مشکی است. اتصال ورقهای پکینگ Splash به روش پین پرسی بوده و لذا از استحکام بالایی برخوردار است . عمربالا ، نرمی و انعطاف پذیری ، افت فشار پایین و برگشت پذیری به محیط زیست از دیگر خواص پکینگهای PP میباشد.

قطره گیر

جهت حذف قطرات آب برج خنک کن که از طریق فن به خارج از دستگاه پرتاب می شوند از قطره گیر استفاده میشود . قطره گیرهانقش عمده ای در صرفه جویی مصرف آب در برج خنک کن دارند و انتخاب صحیح آنها به این مساله کمک قابل توجهی میکند. در برج خنک کن سری CM با توجه به شرایط سخت محیطی و کارکرد دستگاه ، از دو نوع قطره گیر سلولی و یا پروفیلی استفاده میشود. قطره گیر پروفیلی مدل DEL۱۶۰ (ساخت آلمان ) در موارد خاص استفاده می شود. قطره گیر DEL۱۶۰ از جنس PP اکسترود شده ساخته شده است که توسط بست های pp با گام MM۳۳و MM۳۸به یکدیگر متصل میگردد. از دیگر خواص قطره گیر های با جنس pp می توان به مقاومت حرارتی تا دمای ۸۰ بدون تغییر شکل ، مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید بدون شکنندگی و پودر شدن و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد. عمر بالا ، نرمی و انعطاف پذیری ، افت فشار پایین و برگشت پذیری به محیط زیست از دیگر خواص قطره گیر pp می باشد.

الکترو موتور

در برجهای خنک کن cm از الکتروموتور های ساخت شرکتهای اروپایی با طریقه نصب V۱(اتصال فلنج دار بصورت عمودی) ، درجه حفاظت Ip۵۵ و کلاس حرارتی f استفاده میشود . این نوع روش نصب باعث کاهش لرزش و کارکرد مطمئن دستگاه میگردد در سایز های کوچک از موتور دور پایین ( rpm750.rpm1000)
و در سایز های بزرگ از موتور rpm۱۵۰۰ بهمراه گیربکس استفاده می شود.

گیربکس (سری 720-cm تا 1900 – cm )

در برج خنک کن سری cm جهت کاهش دور فن از گیربکس های helical Inline استفاده می شود. گیربکس های مورد استفاده (ساخت ایتالیا) از طراحی ویژه جهت برجهای خنک کن و کارکرد در محیط مرطوب و دمای بالا با سرویس فاكتور بزرگتر از ۲ برخوردار هستند . فن محوری بصورت مستقیم بر روی شافت گیربکس (نسبت به سیستم تسمه و پولی) می توان به گشتاور بالاتر، راندمان بیشتر ، صدا و لرزش کمتر، عمر بیشتر، تعمیرات و نگهداری کمتر اشاره کرد