از چه پکینگی در برج خنک کننده خود استفاده کنیم؟

پکینگ از مهم ترین و بنیادی ترین قطعات برج خنک کننده است. قبل از این که بررسی انواع آن ها بپردازیم بهتر است به صورت خلاصه با عملکرد برج خنک کننده آشنا شویم. برج خنک کننده برای خنک کردن یک محیط، مثل خانه، هتل یا شرکت ها و اداره جات استفاده می شوند. علاوه بر این ها از این دستگاه ها برای دور کردن گرمای اضافه تولید شده در بعضی کارگاه ها، کارخانه ها و نیروگاه ها هم استفاده می شود.

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که آب گرم شده در خانه یا نیروگاه به برج خنک کننده انتقال می یابد. در آنجا آب با هوا تماس پیدا میکند و خنک می شود و دوباره به سیکل خنک کننده خود بر می گردد. پکینگ ابزاری است که برخورد آب و هوا را میسر می کند و این کارا را به وسیله افزایش سطح و زمان برخورد آب و هوا انجام می دهد. هرچه این دو عامل، یعنی سطح برخورد آب و هوا و زمان برخورد آب و هوا بیشتر شود؛ بازده کل برج خنک کننده بیشتر می شود. طراحی پکینگ ها هم همه بر این اساس است که این دو فاکتور را افزایش دهند.

در مدل های قدیمی تر برج خنک کننده، اصلا چیزی به نام پکینگ وجود نداشت. آب توسط چندین وسیله ی دوش مانند به هوای خنک پاشیده می شد تا دمای خود را کاهش دهد. مشخص است که این برج های خنک کننده بازدهی خیلی پایینی داشتند. چرا که زمانی که در این سیستم، آب و هوا، با هم در تماس بودند بسیار کم بود و آب فرصت کافی نداشت تا گرمای خود را به هوا منتقل کند.

بعد از مدتی از تخته های باریکی استفاده میشد تا آب در هنگام پاشش به پایین آن ها را خیس کند و در این حالت آب زمان بیشتری در تماس با هوا قرار می گرفت. ولی در این روش بعد از مدتی مشکل رسوب آب بر روی چوب ها و گاها رشد جلبک ها، مانع عملکرد مناسب برج خنک کننده می شد. بعد از این کم کم پای پکینگ های پلاستیکی به میان آمد که امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با این پکینگ ها و پکینگ های نت اسپلش بیشتر آشنا می شویم.

مزایای پکینگ فیلم

این پکینگ از پلاستیک ساخته می شود. آب از بالا روی این پکینگ ریخته می شود. با خیس شدن پکینگ یک لایه نازک آب تمام سطوح بیرون و داخل شبکه های آن را در بر می گیرد. به همین دلیل تشکیل لایه نازک آب است که به این پکینگ، پکینگ فیلم میگویند. (فیلم در زبان انگلیسی لایه نازک ویا غشا هم ترجمه می شود.) سپس هوا خنک از پایین به درون شبکه های پکینگ کشیده می شود و با گذشتن از روی لایه نازک آب به وسیله پدیده تبخیر سطحی دمای آب را با خود به بیرون منتقل میکند. پکینگ فیلم با ساخت این لایه نازک آب و عبور هوا از روی آن به خوبی زمان و سطح برخورد آب و هوا افزایش میدهد.

پکینگ فیلم

پکینگ فیلم

معایب پکینگ فیلم

– این پکینگ از جنس پلاستیک ساخته شده اند. به همین دلیل عمر نسبتا کوتاه تری دارند.

– به دلیل استفاده از پلاستیک در ساختار این پکینگ ها، نمیتوان از آن ها در محیط هایی که دمای آب آن بالای 55 درجه سانتی گراد است، استفاده نمود. چرا که دمای بالا، باعث می شود، پکینگ شکل خود را از دست بدهد.

– روش پکینگ فیلم به صورتی است که شدیدا باعث ایجاد رسوب بر روی پکینگ می شود؛ مگر اینکه از سختی گیر آب در برج خنک کننده استفاده شود. در غیر این صورت برای آب با سختی بیشتر از ( 500 TDS ) مناسب نیست.

– اگر آب دارای ناخالصی و ذرات معلق زیادی می باشد. نمی توان از این پکینگ ها استفاده نمود. چون ذرات به مرور، منافذ پکینگ را مسدود می کنند.

– اگر آب حتی به میزان خیلی کمی هم اسیدی یا قلیایی باشد، باعث خوردگی پکینگ می شود.

– برای رفع رسوب گاها نیاز به اسید شویی می باشد که این موضوع باعث کاهش عمر پکینگ می شود.

– اگر پکینگ کیفیت کافی را نداشته باشد، دچار فرسایش شده و شکستگی و خوردگی برایش اتفاق می افتد. در این حالت ممکن است قطعات ریز، آن وارد سیکل خنک کنندگی شده و به کل برج آسیب برساند.

مزایای پکینگ نت اسپلش

پکینگ نت اسپلش، ساختار متفاوتی دارد. در این پکینگ، آب پس از برخورد های زیادی که به میله های در هم تنیده پکینگ دارد به قطرات ریزی تبدیل میشود. در این حالت هوا از میان قطرات ریز آب عبور داده شده و گرمای آن ها گرفته میشود.

پکینگ-نت-اسپلش

پکینگ-نت-اسپلش

این پکینگ ها بسیار دیرتر دچار رسوب می شوند. معمولا 4 الی 5 سال به خوبی کار کرده و نیاز به شستشو و رفع رسوب ندارند. بعد از این مدت هم رسوب ها به راحتی توسط آب فشار بالا (واتر جت) برطرف می گردد و نیازی به اسید شویی نیست.

دربرابر آب های اسیدی و قلیایی بسیار مقاوم تر هستند و حتی برای آب های دارای ناخالصی زیاد هم می توان از این پکینگ ها استقاده نمود.

معایب پکینگ نت اسپلش

– قدرت خنک کننده ای کمتری نسبت به پکینگ فیلم دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *