آموزش بالانس پروانه برج خنک کننده

یکی از مهمترین قسمت های برج خنک کننده پروانه ی ایرفولد است. این پروانه باعث به وجود آمدن یک جریان نسبتا قوی هوا میشود. جریان هوای به وجود آمده از پایین برج خننک کننده وارد شده و پس از گذشتن از پکینگ ها، گرمای آن ها به خود جدب کرده و از بالای برج خنک کننده خارج می شوند.

همین نقش پر رنگی که پروانه ها در برج خنک کننده بازی می کنند. باعث شده که مراقبت و سرویس به موقع آن ها از اهمیت بالایی برخوردار شود. یکی از این سرویس ها و بازرسی های دوره ای بالانس کردن پره های پروانه های برج خنک کننده است.

در این مقاله بر آن شدیم که نحوه انجام درست و اصولی این کار را آموزش بدیم. در آخر هم اهمیت این سرویس دوره ای رو بیشتر مورد بررسی قرار می دیم.

اهمیت بالانس پروانه برج خنک کننده

برای بالانس پره های پروانه برج خنک کننده باید در مرحله اول به شیب این پره ها توجه کرد. شیب این پره ها نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. موضوع مهمتر درباره شیب پره ها این است که این شیب برای تمام پره های پروانه باید دقیقا یکی باشد. وگرنه علاوه بر مشکلاتی که ذکر خواهد شد، لرزش شدید هم برای برج خنک کننده اتفاق خواهد افتاد که سریعا خرابی آن را باعث خواهد شد.

دقت داشته باشید که شیب کم پره ها باعث می شود که میزان کافی هوا از پکینگ ها عبور نکند. این موضوع باعث کاهش راندمان برج خنک کننده می شود. در این صورت برج خنک کننده هوا را به اندازه توانایی اصلی خود خنک نخواهد کرد.

از طرفی شیب زیاد پره ها باعث می شود که جریان هوا بسیار زیاد شود و برج هوای زیادی را از روی پکینگ ها عبور دهد. این موضوع برای برج باعث بروز مشکلات زیر می شود:

 1. سرعت زیاد هوا باعث می شود که ذرات هوا زمان کمتری را در ارتباط با پکینگ ها باشند. همین امر باعث می شود که هوا نتواند گرمای زیادی را از پکینگ ها بگیرد. پس در نتیجه راندمان برج خنک کننده کاهش میابد.
 2. شیب زیاد پره ها باعث می شود که بار زیادی بر الکتروموتور وارد شود که این امر خود باعث می شود ممصرف الکترو موتور بالاتر رود.
 3. دیگر مشکلی که شیب زیاد پره باعث می شود. این است که باعث وارد شدن انرژی زیاد به میله های نگهدارنده پره ها شده و خود این موضوع در دراز مدت اصطحلاک زیادی را برای برج به همراه خواهد داشت. نتیجه ی این اصطحلاک کاهش عمر برج خنک کننده خواهد بود.
 4. شیب زیاد پره های پروانه، باعث پرتاب ذرات آب از بالای برج می شود.

روش تنظیم شیب پره های پروانه برج خنک کننده

برای تنظیم شیب پره ها به روش زیر عمل می کنیم:

 1. ابتدا پیچ های هابل یا همان نگهدارنده پره های پروانه برج خنک کننده را شل میکنیم تا پره ها قابلیت تغییر زاویه پیدا کنند.
 2. بعد به وسیله ی یک متر فاصله لبه یکی از پره ها از شاسی اندازه میگیریم. برای این اندازه گیری دقت کنید که اول یک نقطه را روی شاسی مشخص کنید تا فاصله لبه همه پره ها از یک نقطه مشخص اندازه گرفته و تنظیم شوند.
  بالانس پروانه برج خنک کننده

  بالانس پروانه برج خنک کننده

 3. بعد از اندازه گیری فاصله لبه پره اول از نقطه مشخص روی شاسی، پروانه را چرخانده تا پره دوم دقیقا در محل سابق پره اول قرار گیرد. سپس با متر لبه پره دوم را هم تا نقطه مشخص شده روی شاسی اندازی گیری میکنیم. اگر این فاصله کمتر یا زیاد تر بود. دقیقا برابر اندازه پره اول از شاسی تنظیمش می کنیم.
 4. همین کار را برای سایر پره ها ی پروانه برج خنک کننده انجام می دهیم.

 

زاویه مناسب چه زاویه ای است؟

برای اینکه به بهترین زاویه برای پره های پزوانه برسیم دو عامل میتواند به ما کمک کند:

 1. آمپری که الکتروموتور می کشد: هر برج خنک کننده با ظرفیت خاص و الکتروموتور خاص طراحی می شود. هر الکتروموتور با توجه به مشخصات خود در کارکرد بهینه جریان خاصی از برق را مصرف میکند. با استفاده از این موضوع میتوانیم شیب پره ها را تعیین کنیم. به این صورت که شیب پره ها را از میزان طبیعی کمی پیشتر تنظیم می کنیم. سپس برج را روشن کرده و میزان آمپری که الکتروموتور می کشد را اندازه میگیریم. سپس زاویه پره ها را آنقدر کم می کنیم که آمپر الکتروموتور به میزان طبیعی خود بازگردد.
 2. خروج ذرات آب از بالای برج: در این روش زاویه پره ها را از حد معمول بیشتر میکنیم تا با روشن کردن برج خنک کننده، ذرات آب از بالای برج به بیرون پرتاب شوند. بعد زاویه را آنقدر کم می کنیم که از پرتاب ذرات آب از بالای برج متوقف شود. نکته مهم در این روش تنظیم شیب پره ها این است که قطع پاشش ذرات آب از بالای برج خنک کننده به معنای رسیدن به بهترین زاویه نیست. بلکه زاویه درست از زاویه ای که باعث قطع شدن پاشش ذرات آب از بالای برج خنک کننده شده قدری کمتر است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *